Zapytaj o najlepsze mieszkanie dla siebie i rodziny! Napisz lub zadzwoń!

Ekstensywny Dach zielony

Ekstensywny Dach zielony

23.01.2020

Czy wiesz, że na Patio Vita zastosowano zielony dach ekstensywny? Dachy zielone ekstensywne charakteryzują się niewielkim ciężarem oraz małym nakładem pracy przy pielęgnacji. Jego cienkowarstwowy układ nie jest przeznaczony do stałego użytkowania. Do obsadzenia zastosowano rośliny z rodziny Sedum (rozchodniki), a także mszaki i trawy.

Dachy zielone ekstensywne charakteryzują się niewielkim ciężarem oraz małym nakładem pracy przy pielęgnacji. Jego  cienkowarstwowy układ nie jest przeznaczony do stałego użytkowania. Do obsadzenia zastosowano rośliny z rodziny Sedum (rozchodniki), a także mszaki i trawy.

Dzięki zastawaniu tego typu rozwiązani mieszkańcy otrzymują kilka korzyści m.in.

Oszczędności energii poprzez izolację termiczną i chłodzenie 
Zazielenienie dachowe izoluje w zimę i służy latem jako tarcza ochronna przed upałem. Mury oraz dachy budynków w mieście wykazują właściwości akumulatorów ciepła, w dużych aglomeracji miejskich temperatura powietrza ulega podwyższeniu średnio o jakieś 1 do 2°C. Dla przykładu dach, który jest pokryty papą bitumiczną, latem nagrzewa się nawet do 70-80°C, z kolei dach zielony zaledwie do 25-40°C. 

Ochrona klimatu
Dzięki zastosowaniu zielonych dachów zminimalizowane zostają przepływy szczytowe. Zmagazynowana woda pochłaniana jest przez rośliny a następnie stopniowo odparowywana na atmosfery. Jest to niezwykle istotny aspekt lokalnej gospodarce wodą opadową.  Zaledwie 2-centymetrowa warstwa zieleni potrafi zatrzymać do 60 proc. wód opadowych. Następnie odparowuje je, przez co zwiększa się wilgotność powietrza. 

Redukcja hałasu
Tłumienie akustyczne powietrza i zmniejszona refleksja fal akustycznych ze względu na masę zazielenienia oraz strukturę roślin. W zależności od zastosowanego systemu redukcja hałasu zostaje zmniejszona nawet o 20 dB. 


Filtr przeciwpyłowy
Oczyszczanie powietrza i odfiltrowywanie pyłków poprzez wegetację bogatą w różnorodne struktury 

Ochrona środowiska naturalnego i dywersyfikacja biologiczna  
Zazielenione dachy służą jako środek redukujący, przestrzeń życiowa i biotop stopniowany oraz zajmują stałe i sprawdzone miejsce w uregulowaniach równoważenia inwazji.

  

Ulubione mieszkania Porównywarka mieszkań